Yazıyorum, çünkü kelimelerin kağıda bıraktığı izi seviyorum, anlamlar canlanıyor sanki o izlerde, kanatlanıyor ve tekrar yüreğime konuyor.

Kitap okumak en sevdiğim eylemim. Her yerde okurum. Gördüğüm! her yazıyı okurum. Okuduklarımdan anlatmayı severim. Okuduğum kitap hakkında konuşma isteğim ile başladığım “Kitap ile Sohbet” 7.sezonu bitirdi. Biz 7 yıldır, her Salı buluşuyoruz ve kitaplar ile sohbet ediyoruz, anlatıyoruz, paylaşıyoruz.

Okumak, bir insanı doldurur; konuşmak onu hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır…” Francis Bacon

gümüşlük oda

Yazıyorum…

Yazıyorum, çünkü anlatmak yetmiyor!

İkinci sevdiğim eylem yazmak, öğrendiğim günden beri yazıyorum. Yazıyorum, çünkü kelimelerin kağıda bıraktığı izi seviyorum, anlamlar canlanıyor sanki o izlerde, kanatlanıyor ve tekrar yüreğime konuyor. Yazıyorum, zihnimde neler biriktirmişim görmek için,  okumak için yazıyorum. Yazıyorum, düşlerim gerçeklerim olsun diye…

Şiir, deneme, öykü, deneyim ve eleştiri yazıyorum. Yazarken yaşıyorum, derin nefesler alıyorum. Yazarken büyüyorum, çocuk oluyorum, kuş oluyor bulutlara konuyor, balık oluyor denizin dalgalarına karışıyorum…

15 Ağustos Cumartesi günü başlayacak ilk “Yaz(ı) Kampı” fikri kitap ile sohbet buluşmalarından birinde çıktı. Orhan Pamuk’un Kar romanı izinde yaptığımız Kars gezimizde olgunlaştı. Yazmak için bir araya gelelim dedik, yazmak okumanın en yakın arkadaşı, kitap arkadaşlığımızı yazı arkadaşlığına dönüştürelim dedik. Biliyoruz, yazmak aslında tek başına olmayı gerektiriyor. Aynı zamanda, yazmak için zaman ayırmak, odaklanmak, bu eylemi yaşamak gerekiyor. İşte biz bu eylemde olacağız.

İlk kampımız #KadıncaYazmak teması ile gerçekleşecek. Sevgili Latife Tekin’in kurucusu olduğu Gümüşlük Akademi‘de kampımız.  İlk çalışmamızın adını da birlikte koyduk. Kadınca kelimesi hayatıma örnek aldığım kadın yazar, rahmetli Duygu Asena’nın yayın yönetmeni olduğu ülkemizin en önemli dergisi ile girmişti. Bir zamanlar kadınları bilgilendirme ve bilinçlendirme konusunda en önemli dergisi idi, aynı dokuyu taşıyan bir dergi yok şimdilerde. İşte biz de kadınca hallerimizi yazmak için buluşuyoruz farklı yaş ve deneyimdeki kadınlarla, bakalım yaşamın hangi renklerinde, hangi zaman çizgisinde, hangi duygular ile birlikte akacağız?

“Yazmak, aynı zamanda susmak, söylememek, sesini kesmek demektir, gürültüsüz haykırmaktır.” -Marguerite Duras

gümüşlük lt ysUmuyorum, edebiyatın gücünü ve keyfini hep yanımızda hissedecek, okumanın, okuduklarımız hakkında konuşmanın ve yazmanın sihrini yaşayacağız. Kendimizi daha iyi tanıdığımız, daha çok sevdiğimiz duygularımızı özgürce kağıtlara ve doğaya bıraktığımız bir kamp olmasını diliyorum. Kamp başlayınca tekrar yazacağım:)

Sevgiyle, kitapla ve kelimelerin siza yaşattığı anlamında kalın…

Yasemin Sungur Hayat Öğrencisi

@yaseminsungur

Martı Dergisi