Ernest Hemingway, basit yazma tekniği ve sade üslubuyla 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkilemiş. Nobel ve Pulitzer Ödülü sahibi yazarın çoğu eseri, bugün Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul ediliyor. Dünya edebiyatı devinin en sevdiğim kitabı Silahlara Veda. Nobel ödüllü yazarı Hemingway, nasıl yazılacağından ve yazar olunacağından bahsediyor Yazmak Üzerine kitabında.

yazmak üzerine“Düzyazının kuralları uçuş, matematik veya fizik kanunları kadar değişmezdir.”
Hemingway’in mektupları, romanları, konuşmaları, basılmış ve basılmamış tüm metinlerinde yer alan yazmak ve yazarlık kavramı üzerine düşüncelerini bu kitap bir araya getiriyor. Bir yandan yazmanın köşebentlerini ve özünü irdeleyen ve sunan Hemingway, diğer yandan bir nevi “yazarlara tavsiyeler” reçetesini oluşturuyor -ve elbetteki kitap, Hemingway’in bir dünya büyüğü olmasının sırlarını taşıyor.

Hemingway kendi yazma alışkanlıklarını EdebiyatHaber sitesinden aldığım bir yazıda şöyle anlatmış:

Bir kitap ya da hikaye üzerinde çalışıyorken, her sabah etraf aydınlanmaya başladığı gibi yazmaya başlarım.

Eğer yazmak istiyorsanız, sizi engelleyecek hiçkimse yoktur ve havanın soğuk ya da sıcak olması önemli değildir. İşinize odaklanırsınız ve şevkle yazarsınız. Yazdıklarınızı okursunuz, ve genellikle gelecek sahnede ne olacağını bildiğiniz zaman ara verdiğiniz için buradan devam edersiniz.

Ne yapacağınızı ve sonrasında ne olacağını bildiğiniz bölüme kadar yazarsınız, orada bitirirsiniz ve yazdıklarınızla yeniden çarpışacağınız ertesi güne kadar yaşamaya çabalarsınız.

Yazmaya sabah altıda başlarsınız, öğleye kadar ya da biraz öncesine kadar devam edebilirsiniz. Ara verdiğiniz zaman boş kalırsınız, ve aynı zamanda asla boş kalmazsınız fakat aşık olduğunuz birine kur yaptığınızda olduğu gibi boşluğu değerlendirirsiniz. Ertesi gün siz tekrar çalışmaya başlayana kadar hiçbir şey sizin için bir anlam ifade etmeyebilir. Ertesi güne kadar beklemek üstesinden gelinmesi zor bir iştir.

  • Kısa cümleler yaz. Her zaman kısa bir cümleyle başla. Dinamik bir dilin olsun. Pozitif ol, negatif olma.
  • Kullandığın dil yaşadığın zamana ait olmalı, yoksa işe yaramaz.
  • Sıfatların aşırı kullanımdan kaçın; özellikle de “harika, büyük, muhteşem, inanılmaz” gibi sıra dışı durumları söyleyenlerinden.

Hemingway’den yazmak üzerine 8 öneri EdebiyatHaber sitesinden okuyabilirsiniz.