fa 012*Edebiyat her şeydir! Neden mi?

Al Pacino’nun şu sözlerinin kulağınıza küpe olmasını dilerim: “Çehov, tüm yazarlar gibi benim için önemliydi. Shakespeare’in yanı sıra Brecht de gerçekten hayatım boyunca bana yardımcı oldu. Henry Miller, Balzac ve Dostoyevski de. Yirmili yaşlarımda beni yakaladılar, bana var olma sebebi verdiler. Yazarlarla ilişkimiz önemli; aktör, müzisyen, besteci ya da siyasetçilerle ilişkilerimizden farklı. Benim için yazar her şey; o olmadan var olamam. O yüzden önce yazar. Tüm ün ve şöhreti oyuncu alıyor ama oyuncu kalıcı olmuyor.”

*Bugünü görmeyenin, hissetmeyenin gelecek için yazacağı hiçbir şey yoktur. Dostoyevski’yi, Kafka’yı bugün hâlâ okunur kılan da bu yanlarıdır.

*Kitaplardan, okumalardan kopmayın; ama eliniz kâğıda kaleme, tuşa gittiğinde unutun hepsini. Hatta size önerim; bir defter bir de kalemle baş başa kalın. Çizmeyi de öğrenmişseniz yazmanız daha şenlikli olacaktır inanın.

*Çok sıkıldığınız, hatta sıkıştığınız ânda, sevdiğiniz bir yazardan bir cümle ödünç alın, bunu defterinizin ilk satırına yazın; sonrasının nasıl geldiğine şaşıracaksınız. Deneyin, yanılmayacaksınız!

*Kalemleriniz olsun, renk renk biçim biçim; sonra defterleriniz… Çizgili bir yazı hayatı her zaman yaratıcılığınızı körükler. Yazmayı öğrenirken insan bunu da öğreniyor, sonra unutuyor ya da vazgeçiyoruz bu yaratıcı alışkanlıktan. Teknoloji her şeydir, ama kalem tektir ve bizim için her zaman tetikleyicidir. Yaratıcılığınızın efendisi olmak istiyorsanız kaleminize sarılın, sahip çıkın.

*Rüyalarınızı yazın. Tek bir sözcük de kalsa aklınızda, yazın. Oradan bakın hayatınıza. Unutmayın, her yazarın bir yeraltı hayatı vardır; rüyalardaki yaşamı ise bunların en derininde olandır.

devamını okumak için